İçeriğe geç

Cağaloğlu Kurye

İstanbul Moto Kurye

Cağaloğlu kurye  olarak artık 2015 yılından itibaren  7/24 olarak çalışma ve hizmetimiz başlamıştır. Çalışmalarımız halen sürmektedir. Geliştirme ve büyüme çalışmalarımızda son hız devam etmektedir. Sadece Cağloğlu’nda değil Sirkeci, Tahtakale, Eminönü, Mahmutpaşa, Kapalıçarşı, Sultanahmet, Çemberlitaş ve Beyazıt bölgelerine de hizmetimiz devam etmektedir.

Cağaloğlu kurye maalesef bu saydığımız bölgeler trafik bakımından İstanbul ilinin en yoğun bölgesidir. Ayrıca bu bölgelerde Tramvay geçtiği içinde birçok cadde trafiğe kapalıdır. İnsanlar arkadan dolaşmak zorundadırlar.  İstanbul Valiliği Binası halen burada oomakla beraber, İran Konsolosluğu binası da gene buradadır. Ayrıca Cağaloğlu yokuşunda matbaacılar ve davetiye işi yapan dükkanlarla doludur.

Cağaloğlu kurye çünkü tramvay yoluna girmek hem tehlikeli, hem yasak ve hemde ceza yazılmaktadır. Bizde olarak bu sıkıntıyı bildiğimizden dolayı buradaki kurye sayımızı fazlalaştırarak bu eksiği kapatma çabası içine girmişizdir. Dolaysıyla bu bölgelere arkadan, kestirme yollardan bazende tramvay yolundan giderek hizmetimizi sürdürmeye devam etmekteyiz.

İstanbul Moto Kurye bu bölgede sadece mesai saatleri içerisinde çalışması vardır. Mesai saatleri dışında ise yukarıda saydığımız tüm bölgeler için tek nöbetçi hizmet için nöbetçi kalmaktadır. Eskiden buraya gazetelerin ve gazetecilerin çokluğu yüzünden Babıali denirdi. Babı Ali yokuşundan bu bölgeye çıkılırdı. Çünkü bu bölgede çıkan çoğu gazetelerin biro ve yerleri mevcut idi. 

Cağaloğlu kurye Eminönü Sirkeci tarafından yukarı doğru çıkarken Cağaloğlu yokuşundan yukarı doğru çıkınca dört yol ışıklar bu bölge olarak geçer. Buradaki Hanların çoğu kitapçıdır. İslami ve normal okul kitapları da gene buralarda basım ve satımı merkezleri bulunmaktadır. Cağaloğlu eskiden Emimönü İlçesine bağlıyken buranın iptal olarak edilmesinden sonra Fatih İlçesine bağlanmıştır.

Bu Cağaloğlu Osmanlı zamanında sadrazam olan Sinan Paşa diye bilinen kişinin baş adıdır. Onun sarayı buradadır. Önceden Osmanlı’nın son zamanlarındaki yönetim yeri burası olarak bilinir. Semt gerçekten tarihi dokusunu korumakta, eski yapılar binalar buraya ayrı bir hava katmaktadır. Daha sobra gerek trafikten gerekse küçük sıkışık bölge olduğundan çoğu gazete ve dergi buralardan taşınmıştır.

×
Tıkla AraWhatsApp