İçeriğe geç

Kocamustafapaşa Kurye

İstanbul Moto Kurye

Kocamustafapaşa kurye açıldı. Burası tarihi bir semtimiz. Burası Fatih ilçesi sınırları içerisindedir. Buradaki çalışmalar daha çok motorlu kurye ve araçlı kurye hizmeti üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu bölgeye müşterilerimiz çok arabalı kurye sevk ediyorlar. Çünkü bu bölgeden çok hacimli ve ağır malzemeler çıkmaktadır.

Motosikletli kuryeler bu ağır ve büyük malzemeleri alamadığından araçlı kurye yolluyoruz ve kolayca alıp teslim ediyoruz. Fakat tabi ki araçlı kurye fiyatımız, motorlu Kurye fiyatından dört kat daha fazladır. Bunu da baştan söyleyelim. Yada Yenikapı sahil yolundan, Kadırga üstünden de buraya gelinebilir.

Kocamustafapaşa moto kurye işini iyi yapar. Evet Fatih İlçesi sınırlarında kalan bölge deniz kıyısına yakın bir yerdedir. Kadırga ile Zeytinburnu arasında kalan bölgedir. Surların içinde kalan yerlerden biridir. Burası eski tarihi surlarla çevrilidir. Bu bölgede birçok eski binalar bulunmasına rağmen sit alanı olduğu için yapılamıyordu. Son yıllarda ne oldu belli değil.

Çünkü tarihi surların tam arkasında kalan bölge, Cerrahpaşa hastanesine kadar uzanmaktadır. Bu hastane semtin içinde kalır. Eskiden adli tıp kurumu da burada bulunmaktaydı. Millet caddesinden dört yol ışıklardan içe doğru yani Aksaray istikametine doğru giderken sağa Kocamustafapaşa caddesinden sağa doğru girilerek gidilir.

İstanbul Moto Kurye çalışmalarına 2000 li yıllarda başlamış ve Fatih bölgesi de dahil buradaki semt ve bölgelere daha sonra hizmet vermeye başlamıştır. Önceleri buralar bu kadar kalabalık değilken maalesef son yıllarda özellikle çok kalabalık olmaya başlamıştır.

Buraların sokakları çok dar olduğu için tek şerit arabalar geçerken zorlanmaktadır. Birde buranın tam ortasına pazar kurulduğu için maalesef trafik felç olmaktadır. Buradan belediyelere duyurulur. 2000 li yıllarda buralara geldiğimizde tek tük gelirdik. Buralar köhne, fazla kalabalık olmayan, sessiz bir yerdi.

Kocamustafapaşa kurye tüm İstanbul içine çabuk ve hızla gider. Yani sakin ve bence otantik ve güzel bir semtti. Tahta evleri ve iki katlı binaları bulunmaktaydı. Sokakları kaldırım taşlı ve Arnavut kaldırımı idi.. Ben buralara gelmeyi, bu sokaklarda gezmeyi severdim.

Tabi o zaman bu kadar trafik yoktu. Hatta çok azdı rahatlıkla gidip gelebiliyoruz. Ama o zamanda burası fazla tekin bir yer değildi. Ben giderdim ama bu sokaklardan geçerken de tırsardım. Ne bileyim evler hep eski tarihi ahşap evlerdi. Ama şimdide var ama aradan çok zaman geçti.

×
Tıkla AraWhatsApp