İçeriğe geç

Eminönü Kurye

İstanbul Moto Kurye

Eminönü kurye, İstanbul’un bir semtidir. Gerçekten de tarihi, yapısı ve güzergah olarak tarihi yarımadada bulunan çok eski bir semtimiz. Aslında Eminönü 2008 öncesine kadar tek başına bil ilçeydi. Fakat gündüzlerinin çok kalabalık fakat akşam sessiz ve sakin olduğu için ve ikamet edenlerin sayısının çok az olması nedeniyle bu yıldan itibaren belediyelikten çıkarılmış ve Fatih ilçesine bağlanmıştır. 

İstanbul Moto Kurye tarihi yarımada da denilen bölgede bulunmaktadır. Eminönü ön tarafı tamamen Boğaza bakmakta ve sahil kısmıdır ve Beyoğlu sınırdır. Haliç sınırı vardır. Meşhur köprüsü, Unkapanı, Galata köprüsü hep buraya bağlıydı. Eminönü, Sirkeci, Cağaloğlu, Aksaray, Unkapanı, Karaköy ve Haliç. Eminönü bölgesi gündüz çok kalabalık ve İstanbul da ticaretin döndüğü bir yerdir.

Eminönü kurye sahile vapur iskele kalktığı yerde çok balık tutardım. 1996 yıllarda gerçekten buralarda çok balık vardı. Özellikle Mezgit balığı ve izmarit balığı tutmak çok güzeldi. Balıkçılardan karides satın alıp, dörtlü yemli iğnenin ucuna karidesleri takıp hemen önümüze atardık oltalarımızı.

Eminönü kurye oltanın ucuna balıkların vurması ve oltayı aşağı indirmesi çok zevkliydi. Özellikle izmarit balığının oltayı aşağıya çekip oltaya takılması bizim için çok güzeldi. Bazen saatlerde bazen gece boyunca buralarda balık tutardık. Buralarda birde kayıkta sallana sallana balık ekmek satan kayıklar vardı.

Eminönü kurye Osmanlı usulu giyinmiş insanlar kayıkta balık ızgara yapar yarım ekmek satarlardı. Hemen yakında kocaman kocaman doğranmış soğanlar vardı, herkes kendisi koyardı soğanını ekmeğe. Balık ekmekçilerin yanında hemen turşucular vardı. Onlardan turşu alır balık ekmekle beraber yerdik.

Eminönü kurye meşhur yeni cami ve önündeki güvercinler çok güzeldir. İstanbul hizmeti yakın bir zaman içinde kurulmuş ve halen devam etmektedir. Eminönüne işlerimiz genellikle, Tahtakale, Cağaloğlu, Sirkeci tarafından çıkmaktadır.

Eminönü kurye bayağı bir zaman bu balık ekmek satan yerleri ve buranın tadı zevki kaçmıştı. Daha sonra balık ekmek işini büfeler üstlensede eski tad ve lezzetinde olmamıştır. Daha sonra yıllar geçtikten sonra bikaç tekne gene aynı işine başlamış fakat ben hala eski tadını zevkini malesef alamıyorum.

×
Tıkla AraWhatsApp